Cezhraničné nákupy v Česku sa predražili
 

(06.01.2013, Pravda, Lenka Buchláková, za IHP: Igor Kiss)

Slovákom sa od Nového roka menej vyplatí cestovať za nákupmi do Českej republiky. U susedov totiž stúpla daň z pridanej hodnoty z 20 na 21 percent a znížená sadzba dane zo 14 na 15 percent. Vyššie dane sa sčasti premietli do cien potravín, ale aj ďalších tovarov a služieb.

Českí analytici odhadujú, že zvýšenie DPH by v krajine mohlo zrýchliť infláciu v tomto roku o jeden percentuálny bod. Napríklad sieťpredajní Tesco v Česku zvýšila plošne ceny priemerne o jedno percento, zároveň však vybrala 2 000 položiek ako pečivo, maslo a mlieko, kde si ceny drží na pôvodných úrovniach. Základné potraviny nezdraží aničeská Billa. Zvýšenie DPH pocíti samotný obchodník, ktorý si to premietne na úkor svojich marží.

Analytici už teraz prepočítavajú, čo v Česku zdražie. „Štát vyššou daňou zaťaží nielen potraviny, ale aj kúpu domácich spotrebičov, stavebného materiálu, vstupné na koncerty, do divadla, na športové akcie, ceny kníh. Zvýši sa cena pohonných hmôt, dodávky elektriny, tepla a vody.Ľudia si priplatia aj za volania z pevnej linky, ako aj mobilu. Predražia sa aj poskytované služby,“ vymenúva analytik Next Finance Martin Prokop.

Napriek tomu za najbežnejšie spotrebné výdavky ako potraviny, oblečenie, spotrebnú elektroniku či vybavenie domácnosti zaplatia Česi stále menej ako Slováci. Pre Miroslava Šoltésa, rodáka z Trnavy žijúceho už päť rokov v Brne, je rovnaký nákup v Česku lacnejší v porovnaní so Slovenskom približne o osem eur.

„Do toho rátam základné potraviny ako mlieko, maslo, vajcia, mäso, ale aj ovocie a zeleninu. Jediné, čo je drahšie v Česku, je chlieb a biele pečivo, a to o pár centov. Mlieko na Slovensku stojí priemerne 1,19 eura, v Česku len 85 centov. Ryžu tu kúpite dokonca o takmer euro lacnejšie, bravčová šunka vyjde o 0,70 eura lacnejšie,“ spočítava MiroslavŠoltés.

Nákup v susednom Česku je pre Slovákov pri niektorých tovaroch stále pomerne výhodný. ,,Kurz eura oproti českej korune je momentálne 25,18 koruny. Až pri poklese na 24 korún za jedno euro, čo bol kurz naposledy v roku 2011, by nákupy v Česku prestali byť atraktívne po zohľadnení nákladov na dopravu a čas," tvrdí analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Zvýšenie DPH o jeden percentuálny bod sa podľa analytikov odrazí nielen na cenovkách v obchodoch, ale najviac pri cenách za bývanie či energie. Tie pre Čecha momentálne predstavujú až 22,5 percenta z celkových rodinných výdavkov. Na potraviny minie česká rodina priemerne 19 percent z výplaty, na dopravu 11 percent.

Do zníženej sadzby dane patria potraviny, lieky, zdravotnícke potreby, vstupenky, knihy, noviny či časopisy. Ale aj napríklad detské sedačky do áut a detské plienky. Väčšinou ide o produkty, ktoré kupujú mladé rodiny či starí ľudia, ide o určitú formu štátnej podpory. Vo vyššej sadzbe sú ostatné tovary a služby.

Český minister financií Miroslav Kalousek pritom pôvodne navrhoval na rok 2014 obe sadzby dane zjednotiť, jeho návrh však neprešiel Senátom, ktorý trvá na zachovaní dvoch sadzieb s tým, že potraviny by zostali v tej nižšej. O jednotnej sadzbe DPH vo výške 17,5 percenta diskutuje Nečasova vláda už od roku 2011. So zjednotením sadzieb počíta česká vláda ažv roku 2016. Česko zvyšovalo DPH aj v minulom roku v januári. Sadzba dane sa zvýšila z 10 na 14 percent.

Analytici predpokladajú, že zvyšovanie daní sa do priemerných koncových cien pre spotrebiteľov premietne postupne. „Udeje sa niečo obdobné ako na Slovensku v roku 2011, keď sa zvyšovala DPH z 19 na 20 percent. Nárast dane sa v plnej miere do ceny tovarov a služieb nepremietol, časť museli zobrať na svoje plecia obchodníci či poskytovatelia služieb,“ hodnotí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Vlani v Česku stúpli ceny tovarov a služieb medziročne o 3,6 percenta, ceny potravín narástli až o 7,1 percenta. Na Slovensku rástli ceny počas celého roka priemerne o 3,9 percenta.

„Momentálne sa zhodnotila česká koruna, vďaka čomu je lacnejší dovoz zo zahraničia. Pre slabý ekonomický rast, zníženie globálnych cien komodít a zhodnotenie českej koruny predpokladáme postupné opadávanie inflačných tlakov. Medziročný rast cien by mohol poklesnúť pod úroveň2,5 percenta v tomto roku,“ dodáva Tomčiak.

Podobný inflačný výhľad majú analytici aj pre Slovensko. „Ekonomický rast je pomerne nízky, preto sa maloobchodné predaje zvyšujú relatívne pomaly. Rast spotrebiteľských cien by sa mohol spomaliť pod tri percentá. Zlacnenie elektriny o 3,28 percenta začiatkom budúceho roka pritom cez vplyv na ceny iných tovarov a služieb vykryje zdraženie tepla, vody či plynu. V najbližších mesiacoch by mohli zlacnieť najmä potraviny, elektronika a odevy,“ hodnotí šéf Inštitútu hospodárskej politiky Igor Kiss.

Podobne ako v Česku by k nižšiemu rastu cien mal prispieť najmä nižší maloobchodný predaj, ako aj najslabšia spotrebiteľská dôvera od začiatku roku 2009. „V závere roka však ešte reálny pokles maloobchodných tržieb na Slovensku nebol až taký vážny ako v Českej republike, ktorá doslova prepadla ,blbej nálade‘ spotrebiteľov. Vzhľadom na zatiaľ o poznanie citeľnejšie zhoršenie spotrebiteľského dopytu v Česku však možno očakávať v tomto roku za riekou Morava aj viac zľavových akcií,“ dodáva hlavný analytik Volksbank Vladimír Vaňo.


Copyright © PEREX, a.s. 2013