Ľavičiar Bersani sa pokúsi vytvoriť vládu
 

(26.02.2013, HN, lu, zaj, TASR, za IHP: Igor Kiss)

22:00 Ratingovka nezasiahla

Ratingová agentúra Standard&Poor's povedala, že rating Talianska hneď neovplyvnia výsledky volieb. Politické strany stále hľadajú spôsob, ako vyriešiť patovú situáciu. Agentúra verí, že politické rozhodnutia budúcej vlády budú kľúčovým faktorom pre úverovú bonitu krajiny.

21:13 Biznis je v šoku

Pre taliansky biznis, ktorý je preslávený svojím úspechom, priniesol volebný výsledok zdesenie z dôvodu, že by sa nekonali potrebné rýchle zmeny. Tie by mohli vytrhnúť ekonomiku zo stagnácie.

Viaceré firmy podľa agentúry Reuters povedali, že ich znepokojuje neistota a zdanlivé "bezvládie" a spoločnosti, ktoré chcú konkurovať na svetových trhoch, potrebujú stabilnú vládu.

20:58 Pozrite sa, ako dnes reagovalo euro

19:30 Bersani si necháva otvorené možnosti

Bersani odmietol povedať, s kým by sa mohla spojiť jeho stredoľavá koalícia. Povedal, že vypracuje návrh reformného programu a predloží ho novému parlamentu, keď sa zíde na ustanovujúcom zasadnutí v marci, a potom uvidí, ktoré ďalšie sily sú pripravené podporiť ho.

"Hovorme teraz o tom, čo môžeme urobiť pre túto krajinu, ktorá má veľmi vážne problémy....a nemyslím si, že by tolerovala politickú frašku" založenú na špekuláciách o budúcich vládnucich koalíciách.

"Všetkým je jasné, že je to pre krajinu veľmi chúlostivá situácia. Ponesieme zodpovednosť, ktorú nám tieto voľby dali, v záujme Talianska," uviedol Bersani v prvej povolebnej reakcii.

18:46 Bersani-Berlusconi = stabilita pre Taliansko

Bez ohľadu, ako zvláštne to bude vyzerať,veľká koalícia Bersani- Berlusconi by mohla priniesť Taliansku stabilitu, ktorú potrebuje, aj keď je nemožné teraz uhádnuť, kto bude budúci premiér. Povedal to bývalý eurokomisár Franco Frattini v rozhovore pre EurActiv.

18:07 Bersani sa pokúsi vytvoriť vládu

Vodca Demokratickej strany Bersani sľúbil, že sa pokúsi vytvoriť vládu, ktorá by reagovala na tlak krajiny na zmenu a vyzval ostatné strany, aby na seba vzali zodpovednosť. "Nevyhrali sme, hoci sme skončili prví,"povedal novinárom v prvom verejnom vyjadrení od volieb. Povedal, že chaotický výsledok volieb ukázal, že úsporné opatrenia neboli reakciou na krízu a dodal, že zvonček zvoní aj pre Európu. Podľa agentúry Reuters neverejne povedal, že vylučuje dohodu s Berlusconim a Grillom.

17:48 Bernanke upokojuje Ameriku

Prezident Fedu Ben Bernanke sa tiež vyjadril k výsledku volieb. Uviedol, že celý svet síce drží veľký objem talianskej dlhu, ale expozícia USA je podľa neho mierna. "Prípadné odpisy talianskeho dlhu by americkým finančným inštitúciám nepriniesli žiadnu výraznú ujmu," uistil trhy aj senátorov.

17:40 Výbuch bomby na devízovom trhu

"Výsledok parlamentných volieb zapôsobil na devízový trh ako výbuch bomby," komentoval remízový výsledok v Taliansku devízový expert Commerzbanky Ulrich Leuchtmann a bezprostrednúú reakciu eura.

17:38 Politizácia problémov

Podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) Igora Kissa celý problém spočíva v politizácii vzniknutých ekonomických problémov. "Politici uprednostňujú politické rozhodnutia pred tými ekonomickými," zhodnotil Kiss.

Na eurozónu majú pritom súčasné výsledky podľa neho dopad hlavne z hľadiska neistoty na finančných trhoch. "Investori nevedia, ako sa majú zachovať a nemajú momentálne dôveru voči vývoju v Taliansku, a takéto výsledky nedôveru a neistotu iba prehlbujú," opísal Kiss. Zároveň neistota prispieva k oslabeniu eura voči iným menám.

"Takáto situácia však nemusí byť nutne zlá. Pre zahraničie mimo krajín využívajúcich euro sa stávajú výrobky z eurozóny lacnejšie, čím môže posilniť dopyt po nich a samotná produkcia," dodal Kiss.

17:16 Grillo: Nová vláda nevydrží dlhšie ako pol roka. Lebo v nej nebudem

Líder Hnutia piatich hviezd sa vyjadril k povolebnej situácii v jeho krajine. Radikálne odmietol všetky špekulácie o vstupe jeho hnutia do nejakej koalície, či už naľavo alebo napravo. "Ak aj sformujú vládu, nebudú schopní vládnuť," povedal agentúre Reuters. "Nie je čas na aliancie. Systém už padol," potvrdil svoj zámer ostať v opozícii.

17:13 "Naši" Taliani by zvolili "klauna"

Taliani žijúci na Slovensku vo včera skončených voľbách najväčšiu podporu dali Hnutiu piatich hviezd s kontroverzným lídrom Beppe Grillom na čele. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov zverejnených talianskym ministerstvom vnútra.

Strana tohto antisystémového a euroskeptického komika získala na Slovensku takmer 33-percentnú podporu. Ak by rovnako hlasovali aj ich krajania v domovskej krajine, Grillo by sa stal víťazom volieb a potenciálnym premiérom Talianska.

Druhý v poradí skončil stredoľavý blok Bersaniho, tesne za ním Berlusconiho Ľud slobody. Odstupujúci premiér Monti získal okolo 15 percent, čo je však stále lepší výsledok, ako získal doma.

16:36 Monti slávi aspoň jedno víťazstvo - v Nemecku

Odchádzajúci technokratický premiér Mario Monti síce vo voľbách úplne prepadol a jeho blok skončil až štvrtý, jeden úspech si však odnáša - medzi zahraničnými Talianmi žijúcimi v Nemecku vyhral. Podľa oficiálnych údajov talianskeho ministerstva vnútra tam získal 30,6 percenta odovzdaných hlasov.

Druhý v poradí skončil Bersani s 28,3 percentami a tretí Berlusconi s 24 percentami.

16:10 Americké burzy sa spamätávajú

Na vzniknutý politický pat včera zareagovali i burzy v USA, ktoré sa prudko prepadli. Dnes je však už situácia pokojnejšia a indexy zmazávajú včerajšie straty. Burzy totiž očakávajú inú dôležitú udalosť - prejav šéfa Fedu Bena Bernanka. Európske burzy sú však stále v červených číslach.

 

16:03 Šéf Euroskupiny: Nejde len o Taliansko, ale o eurozónu ako celok

Šéf neformálneho združenia ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem sa pridal k hlasom, ktoré varujú Rím pred opustením fiškálnych cieľov a znižovania dlhu. "Verím a dúfam, že v Taliansku existuje široké porozumenie ohľadom dodržiavania dohôd. Nejde totiž len o stabilitu Talianska, ale aj celej eurozóny," povedal holandskej televízii RTL7. "Ekonomické zotavovanie sa kontinentu totiž vyžaduje politickú stabilitu, a to aj v Taliansku".

 

15:42 Ďalší problém na horizonte. Napolitano už nemôže rozpustiť parlament

Politológovia sa predháňajú v diskusiách o tom, ako to na talianskej politickej scéne bude v budúcich rokoch vôbec vyzerať. Na obzore je ďalší problém - prezident republiky Giorgio Napolitano totiž už nedisponuje právomocami rozpustiť parlament, keďže sa nachádza v poslednom polroku vo svojom úrade. Napolitano má odstúpiť v máji tohto roka.

Na voľbe nového prezidenta sa pritom musí dohodnúť parlament, ten je však paralyzovaný.

 

15:22 Berlusconi predčasné voľby nechce. Nemusia dokonca ani pomôcť

Bývalý trojnásobný premiér Talianska sa nechal počuť, že "nie je v jeho záujme, aby sa predčasné voľby konali čo najskôr." Ešte včera sa v podobnom duchu vyjadril i Pier Luigi Bersani, ktorého strana získala prevahu v dolnej komore parlamentu. V Senáte však nastal pat, ani jedna strana nemá väčšinu.

A práve na to upozorňuje mnoho politológov - pri súčasnom volebnom systéme sa totiž súčasný pat môže zopakovať. Na to, aby sa voelbn zákon zmenil, je však potrebná väčšina v Senáte i Snemovni reprezentantov. Zdá sa teda, že Taliansko je v slepej uličke.

 

15:08 Tri možné scenáre vývoja situácie v Taliansku

Think-tank Open Europe zosumarizoval tri potenciálne scenáre vývoja v Taliansku:

1. Vláda národnej jednoty - avšak len za predpokladu, že Bersani, Berlusconi i Monti spoja sily. Aj napriek tomu sa však krajina predčasným voľbám prevdepodobne nevyhne, a to pravdepodobne už o rok, kedy sa dorieši zmena volebného zákona.

2. Grillo otočí a spojí sa so stredoľavým blokom Bersaniho

3. Predčasné voľby čo najskôr, a to pravdepodobne v horizonte troch až štyroch mesiacov. Tento scenár je aj najpravdepodobnejší, bude sa však musieť vytvoriť prechodná vláda.

14:40 Roubini veští Taliansku chaos

So svojimi prognózami prišiel i hviezdny ekonóm Nouriel Roubini. Ten stabilitu v krajine neočakáva - aspoň do ďalších predčasných volieb nie. Máme sa pripraviť na vlečúce sa politické boje ohľadom nového volebného zákona, ako aj voľby nového prezidenta.

Voľby sa podľa neho uskutočnia do pol roka, krajinu tak čaká pomerne dlhé obdobie politického, ekonomického a finančného chaosu.

14:20 Bersani chystá tlačovku, vraj už rokuje o zostavení vlády. Bude úspešný?

Líder stredoľavého bloku Pier Luigi Bersani, ktorý kontroluje dolnú komoru parlamentu, ale nie Senát, vystúpi dnes o piatej popoludní s prejavom. Podľa insiderov Bersani už rokuje o možnosti povolebnej spolupráce, a to dokonca aj so Silviom Berlusconim. Ten však už viackrát predtým s ním akúkoľvek spoluprácu odmietol.

14:15 Trhy padajú po celej Európe

Európske finančné trhy pokračujú v poklese aj dnes, reagujú na vzniknutú politickú neistotu v Taliansku. Na masívnu vlnu výpredajov na milánskej burze musel reagovať aj tamojší regulárny úrad, burzy však odpisovali takmer na celom kontinente:

DAX (Nemecko) -1,9%

CAC (Francúzsko) -2,29%

IBEX (Španielsko) -2,75%

13:54 Analytik INESS Martin Vlachynský: O Taliansku budeme ešte počuť

Dohady ohľadom budúcich krokov vlády nechám na politológov, predvolebné sľuby a realita sa väčšinou rozchádzajú. Taliansky dlh sa v tomto roku priblíži k hranici 130% HDP, je to tretia najväčšia ekonomika eurozóny, takže horúca téma to bude bez ohľadu na zloženie vlády. Pri výnosoch z dlhopisov nesmieme zabúdať na to, že ECB má "prst na spúšti" OMT, ktorý môže aktivizovať pri ich nepriaznivom vývoji, tak ako už spravila v druhej polovici roka 2011 (len vtedy to bolo pod názvom SMP).

13:31 Európska komisia zdvihla varovný prst

Na neistý vývoj zareagovala už aj Európska komisia, ktorá varovala Rím, že musí mať na pamäti obrovský kopec dlhu, ktorý si počas rokov nabral. Je to tak prvý takýto verejný komentár zo zahraničia na volebné výsledky v krajine.

"Trhy majú slobodu a reagovať tak môžu, ako chcú," vyhlásil dnes v Bruseli hovorca Komisie Olivier Bailly. "Chcem vša zdôrazniť našu plnú dôveru, ktorú sme vložili do talianskych lídrov a ich schopností nájsť spôsob, ako získať politickú väčšinu a pokračovať v presadzovaní agendy na podporu rastu a zamestnanosti. Taliansko totiž potrebuje znížiť svoje enormné zadlženie."

Ten tento rok podľa odhadov prekročí hranicu dvoch biliónov eur, čo je v repočte k HDP enormných 128%. Schodok tohtoročného rozpočtu je však relatívne nízky - dokonca o niečo menej ako 3% HDP. Tvrdé škrty presadila vláda odstupujúceho premiéra Maria Montiho.

13:30 Brusel verí, že Taliani zostavia proreformnú vládu

Európska komisia uviedla, že Taliansko musí posilniť svoju politiku zameranú na hospodársky rast a tvorbu pracovných miest, aby krajina dokázala znížiť svoj neudržateľný verejný dlh.

"Trhy sú slobodné a môžu reagovať, ako chcú. Aj napriek existujúcim obavám Európskej komisie, chceme zdôrazniť našu dôveru v schopnosť talianskych autorít, že sa im podarí nájsť a zostaviť potrebnú politickú väčšinu, aby bolo možné pokračovať v agende hospodárskeho rastu a zamestnanosti," uviedol dnes hovorca EK Olivier Bailly počas pravidelného tlačového brífingu.

Bailly zároveň dodal, že Taliansko potrebuje pokračovať v prorastových reformách, aby mohlo znižovať neudržateľnú úroveň štátneho zadlženia.

13:09 Na burze v Miláne musel zasiahnuť regulátor

Taliansky regulačný úrad odpovedal na ťažké prepady na milánskej burze a zakázal krátkodobé predaje akcii najväčšej banky krajiny talianskemu bankovému domu Intesa Sanpaolo.

Akcie banky od rána stratili desať percent hodnoty. Regulátor tak odpovedal na prudký prepad a posvietil si najmä na špekulantov, ktorí sa v čase krízy vždy vyroja. Urad Consob však výpredajom aj tak nedokáže zabrániť a trhy týmto rozhodnutím nie sú nadšené.

12:45 Michal Valentík z Generali PPF Invest: Najlepší by bol rovno rozpad eurozóny

Z môjho pohľadu jediná dobrá správa pre eurozónu je jej rozpad. Nezáleží na tom, koho ??si Taliani zvolia. Je jedno, či je v politickom spektre mierne vľavo alebo mierne vpravo. Včera akcie prudko vzrástli na základe správy, ze vyhral ľavicový kandidát Bersani. Takisto výnosy dlhopisov klesli. A pozrime sa: americký trh si to po tvorení zamieril do červeného pásma a všetky dnešné európske zisky sa stratili ako para nad hrncom a výnosy štátnych dlhopisov ihneď prudko vzrástli. Na vývoj výnosov talianskych dlhopisov tak má očividne vplyv úplne niečo iné.

Krátkodobo je to sentiment na trhoch dlhodobo to nie je zdravie talianskeho hospodárstva, ale politika ECB. Európska centrálna banka je ochotná neobmedzene nakupovať štátne dlhopisy nie len Talianska, ale i Španielska a vlastne kohokoľvek, kto o to požiada. Výnosy dlhopisov tak už neodrážajú realitu, ale skôr odhodlanosť ECB monetizovať štátne dlhy.

Dôležité je pozerať sa do vzdialenejšej budúcnosti a nie len niekoľko dní či týždňov dopredu. Podstatné je uvedomiť si, že spoločná mena je politický projekt, ktorý zlyháva. Európa nebola a nie je homogénny celok, preto i spoločná mena a vízia o spoločnej jednotnej Európe sú z ríše snov byrokratov. Teda aj z ekonomického pohľadu je lepší rozpad eurozóny ako jej udržanie. Pretože udržanie eurozóny povedie k federalizácii Európy, čo znamená viac regulácie, byrokracie a redistribúcie finančných prostriedkov. Čím dlhšie sa politici budú snažiť o zachovanie eurozóny, tým bude následný proces dlhší, bolestnejší a nákladnejší.

Definitívne výsledky talianskych volieb:

Dolná komora parlamentu, Snemovňa reprezentantov:

Horná komora parlamentu, Senát:

(Zdroj: La Repubblica)

12:01 Nemecká tlač je zhrozená: "Rozbijú nám naše euro?"

Nemecký Bild sa napríklad pýta: "Rozbijú nám teraz naše euro"? a naráža tak na obrovský úspech antisystémovej strany Hnutie piatich hviezd, ktoré sa netají odporom k únii a v programe avizuje referendum o zotrvaní v eurozóne, ako aj na "comeback" Silvia Berlusconiho, ktorý v kampani takisto na Európu útočil a osvojil si dokonca aj antinemeckú rétoriku.

11:51 Francúzsko: Európski voliči potrebujú nádej na rast

Nerozhodný výsledok talianskych volieb poukazuje na to, že európski lídri musia svojim voličom poskytnúť väčšiu nádej na ekonomický rast, aby tak vyrovnali bolestivé úsporné opatrenia. Uviedol to francúzsky minister financií Pierre Moscovici.

"Ak jediným odkazom, ktorý, ako sa zdá, vysiela Európa, je úspora, potom to ľudia v istom bode nemôžu vydržať... Tu by mala byť ďalšia perspektíva - opätovný rast, " spresnil šéf francúzskeho rezortu financií.

11:40 Španielsko sa bojí tlaku trhov

Španielsko sa veľmi obáva, že trhy obnovia tlak na tzv. okrajové štáty eurozóny. Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel García-Margallo potvrdil, že Madrid má veľké obavy z vývoja na dlhopisových trhoch a zo zvýšenia rizikových prirážok okrajových štátov v dôsledku talianskych volieb. Ich výsledok podľa neho neveští nič dobré pre Taliansko ani pre Európu.

11:38 Výsledky talianskej aukcie

Taliansko umiestnilo dnes šesťmesačné pokladničné poukážky na trhu. Výnosy vzrástli na úroveň 1,23 percenta oproti 0,73% z konca januára. Informovala o tom agentúra Reuters. Ministerstvo financií v Ríme dnes oznámilo, že sa mu podarilo získať plánovaných 8,75 miliardy eur.

11:35 Britskí euroskeptici sa tešia

Kým eurozóna je zdesená, britskí euroskeptici výsledky talianskych volieb privítali. Poslanec konzevatívnej strany Douglas Carswell na svojom twitterovom účte nepriamo zagratuloval lídrovi Hnutia piatich hviezd Beppe Grillovi.

"Takže proeurópski posluhovači získali desať percent, hnutie proti politikom viac ako 25. Moja viera v Talianov znovu ožila," narážal na volebný debakel centristického bloku Montiho.

"Všetci, ktorí verili, že chamtiví bankári majú byť zachránení za vyhodené peniaze eurozóny, nám teraz hovoria, že výsledky talianskych volieb sú zlou správou," uvidel poslanec.

11:20 Opakuje sa situácia v Grécku

"Patová situácia je veľa nepríjemná. Opakuje sa zrejme to, čo sa stalo v Grécku v roku 2012, kedy výrazne posilní jedna strana proti súčasnému establishmentu, ale zároveň je to pat. V Grécku to skončilo po pár mesiacoch predčasnými voľbami. Tie sa teraz nedajú vylúčiť ani v Taliansku, aj keď podľa môjho názoru nie je tá pravdepodobnosť taká vysoká. Kvôli neistote okolo reforiem teraz môžu dávať investori od Talianska ruky preč, opatrnejší budú aj talianski spotrebitelia. Druhý aspekt je, že Taliansku počas vlády premiéra Maria Montiho klesli výnosy na štátnych dlhopisoch a mohlo si užívať luxusu lacných peňazí. Teraz budú úroky na talianskych dlhopisoch skôr rast. Krach Taliansku určite nehrozí už len preto, že krajina teraz na rozdiel od Grécka nemá nôž na krku, nepotrebuje peniaze zvonku, nečaká na schválenie nejaké ďalšie tranže pomoci," komentuje pre iHNed.cz analytik Era Poštovní spořitelny Pavel Bureš.

10:56 Nemecko: Taliani potrebujú pokračovať v reformách

Nemecko dnes zdôraznilo, že Taliansko potrebuje novú fungujúcu vládu, ktorá bude pokračovať v ekonomických reformách Montiho. "Neexistuje alternatíva k už prebiehajúcim štrukturálnym reformám, ktoré zahŕňajú konsolidáciu rozpočtu a zvyšovanie konkurencieschopnosti," vyhlásil nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler.

10:52 Ako vlastne politický pat vznikol?

Otázky a odpovede nájdete zosumarizované v jednoduchej forme TU.

10:46 Brusel je v šoku

Európski lídri sa zatiaľ k výsledkom parlamentných volieb nevyjadrujú, bruselskí insideri však informujú, že v Bruseli zavládlo nad situáciou v Taliansku číre zdesenie. Tvrdí to aj bruselský editor britského The Guardian.

10:30 Rozloženie kresiel v Senáte je už známe

Politický pat sa potvrdil, stredoľavá koalícia Bersaniho má síce v Senáte najviac kresiel, na väčšinu to však nestačí. Má len o dve kreslá viac ako Berlusconiho aliancia.

Stredoľavá koalícia (Bersani) 119 kresiel
Stredopravá koalícia (Berlusconi) 117 kresiel
Hnutie piatich hviezd (Grillo) 54 kresiel
Centristická koalícia (Monti) 18 kresiel

10:22 Špeciálne opatrenia

Taliansky regulátor podľa agentúry Bloomberg uviedol, že zvažuje zavedenie špeciálnych opatrení k obmedzeniu volatility na trhu.

10:06 Berlusconi vylúčil dohodu s Montim

Taliansky expremiér Silvio Berlusconi vylúčil dnes dohodu s centristami úradujúceho predsedu vlády Maria Montiho. Centristická skupina okolo Montiho získala iba 10,6 percenta hlasov a v Senáte obsadila len asi 20 miest.

Berlusconi uznal víťazstvo stredoľavej koalície v dolnej komore parlamentu s tým, že sa všetci teraz musia zamerať na to, aký ďalší krok podniknúť.Slabý výsledok, aký vo voľbách dosiali Montiho centristi, podľa Berlusconiho odráža nespokojnosť obyvateľov s jeho úspornými opatreniami. Berlusconi zároveň vylúčil dohodu s Montim a dodal, že "musí rozmýšľať" o možnej dohode so stredoľavou koalíciou. "Taliansko nesmie zostať bez vlády," povedal a dodal, že všetky politické strany musia niečo obetovať.

10:00 Patový výsledok stiahol aj ropu

Ceny ropy dnes klesli v reakcii na patový výsledok volieb, ktorý znova vyvoláva obavy z oživenia dlhovej krízy v eurozóne. Aj neisté vyhliadky globálnej ekonomiky prispeli k zníženiu cien komodity.

Barel americkej ľahkej ropy WTI sa predával za 92,22 USD (69,32 eura). To je o 89 centov menej ako v predchádzajúci deň. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent, s ktorou sa obchoduje v Londýne, dnes klesla o 82 centov na 113,62 USD za barel.

Vývoj ceny ropy Brent

09:55 Obchodovanie bánk sa zastavilo

Taliansky bankový sektor zaznamenáva obrovské straty a s akciami sa zastavilo obchodovanie. Citi taktiež uviedla, že negatívny dopad volieb sa započítava do akcií bánk, Société Générale hovorí o premietnutí opäť vyššieho rizika nestability či rozpadu eurozóny do akcií európskych bánk.

09:40 Taliani so sebou strhávajú i Španielov

Z európskych kapitálových trhov sa šíria alarmujúce správy - výnosy z dlhopisov totiž nerastú len v prípade Talianska, nervozita trhov sa prenáša už aj na Španielsko. Výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov stúpli na 4,82 percenta. Len včera to bolo pritom ešte 4,37 percenta.

(Vývoj výnosov talianskych desaťročných dlhopisov. Zdroj: Bloomberg)

Dramatický vývoj však zažívajú i španielske dlhopisy - tamojšie výnosy z desaťročných dlhopisov si pripísali tri desatiny percenta a pohybujú sa na úrovni 5,4 percenta. Tento trend sme pritom už v eurozóne videli - trhy začínajú útočiť na periférne ekonomiky, ktoré sú už roky v problémoch.

09:25 Padá aj milánska burza

Index FTSE MIB, ktorý tvoria najväčšie spoločnosti alokované na milánskej burze, sa prepadol o 5 percent. Ešte včera krátko po uzavretí volebných miestností si pritom pripísal štyri percentá - trhy totiž verili, že Bersani získa v oboch komorách väčšinu. Realita zablokovaného senátu, kde ani jedno zoskupenie nemá dostatok senátorov, aby malo väčšinu, však trhy vzápätí rýchlo schladilo.

09:14 Euro pokračuje v oslabovaní

Spoločná mena pokračuje i dnes v oslabovaní voči americkému doláru a reaguje tak na neistotu, ktorá zavládla na trhoch. Euro sa dostalo na nový rekord - 1,3034 dolára. "Trhy sú extrémne nervózne, lebo nevedia, čo tento výsledok volieb znamená pre reformnú agendu, ktorú Taliansko potrebuje. Výsledok volieb euru vôbec nenahráva," povedal televízii CNBC hlavný ekonóm HSBC Paul Blocham.

09:05 Voľby vyľakali finančné trhy

Pozrite si videokomentár od analytika X-Trade Jaroslava Brychtu.

08:45 V Taliansku vyhrala antipolitika

"Víťazom talianskych volieb nie je Bersani a ani Berlusconi. Je ním Beppe Grillo a jeho protestné Hnutie piatich hviezd. Toto hnutie nie je dokonca ani skutočnou stranou – nemá tajomníka, nemá centrálu a neprijíma štátne dotácie. Taliansko s najväčšou pravdepodobnosťou nezostaví vládu a nasledovať budú ďalšie voľby. Pokiaľ sa nezmení taliansky volebný systém, len sotva uvidíme zmenu súčasnej patovej situácie. To, že Taliansko bude najbližšie mesiace pravdepodobne bez vlády, nepomôže trhovému sentimentu. Miesto reforiem príde neistota." Viac v komentári dňa od Ronalda Ižipa z TRIM Broker.

08:30 Výnosy z dlhopisov na tohtoročných maximách

Výnosy dvojročných talianskych dlhopisov sa dostali na úroveň 1,96 percenta. Včera dosiahli úroveň 1,53 percenta. Sú tak najvyššie od začiatku tohto roka.

07:00 V Taliansku majú pat, v hre sú nové voľby

Talianska stredoľavá koalícia získala väčšinu v dolnej komore parlamentu, ale horná komora sa ocitla na mŕtvom bode, oznámilo dnes talianske ministerstvo vnútra po tom, ako spočítalo hlasy v 99,9 percentách všetkých volebných urien.

Nový taliansky volebný zákon, schválený v roku 2005, zakotvuje rozličný systém volieb do oboch komôr parlamentu.

V 630-člennej Poslaneckej snemovni získa automaticky 54 percent kresiel volebná koalícia alebo politická strana, ktorá získa najviac hlasov v celej krajine.

V Senáte sa tzv. väčšinová prémia prideľuje na regionálnom princípe. Koalícia alebo strana, ktorá zvíťazí v národnom hlasovaní, musí tiež zvíťaziť vo veľkých regiónoch s vysokým počtom senátorov, aby si zabezpečila v Senáte väčšinu.

Stredoľavá koalícia vedie nad stredopravou o približne 125.000 hlasov vo voľbách do Poslaneckej snemovne. Vďaka štedrému bonusu pre víťaza tak získa prevahu.

Vo voľbách do Senátu si stredoľavá koalícia bola istá, že získa väčšinu. To sa jej ale napriek pomoci odchádzajúceho premiéra Maria Montiho nepodarilo, napísala agentúra Reuters.

Obe komory talianskeho parlamentu majú rovnaké právomoci a vláda potrebuje mať väčšinu v oboch z nich, aby dosiahla schválenie legislatívy a zostala pri moci. Stredoľavá koalícia tak na schválenie zákonov bude potrebovať pomoc Hnutia piatich hviezd komika Beppeho Grilla alebo stredopravej koalície Silvia Berlusconiho. Ak sa im nepodarí dosiahnuť dohodu, budú sa musieť usporiadať nové voľby.

Na situáciu v Taliansku nervózne zareagovali i trhy, milánska burza sa po zverejnení odhadov naznačujúcich politický pat prudko prepadla, na šesťtýždňové minimum voči doláru padlo i euro.

Copyright © Ecopress, a. s.