Redukcia gymnázií
 

(09.03.2013, Slovenský rozhlas, Správy, Peter Hanák, za IHP: Lucia Kleštincová)

Nové gymnázia nevzniknú, máme ich priveľa. Tvrdí rezort školstva. Minister Dušan Čaplovič chce preto zákonom stanoviť minimálny počet žiakov v triedach, aby donútil niektoré gymnáziá zlúčiť sa.

Peter HANÁK, redaktor
Máme priveľa gymnázií, aj to aj v okresoch s nízkym počtom obyvateľov, tvrdí ministerstvo školstva. Jeho hovorca Michal Kaliňák

Michal KALIŇÁK, hovorca ministerstva školstva
V Bardejove sú 4 gymnáziá, Bardejov má 33 tisíc obyvateľov v okrese. Dolný Kubín má 20 tisíc obyvateľov a 3 gymnáziá. Levice majú 34 tisíc obyvateľov a 4 gymnáziá a Dunajská Streda má 22,5 tisíc obyvateľov a tiež 4 gymnáziá.

Peter HANÁK, redaktor
Minister už preto nepodpíše vznik žiadneho ďalšieho nového gymnázia a pripravuje zákon, ktorý zmení financovanie škôl a stanoví minimálne počty žiakov v triedach. Tie gymnáziá, ktoré majú menej študentov to prinúti zlúčiť sa s inými . Týkať sa to bude aj cirkevných a súkromných škôl. Aj v Bratislave sú tri gymnáziá na štyroch zastávkach električky, pričom jedno z nich bolo povolené len veľmi nedávno. Hovorí šéf asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavol Sadloň.

Pavol SADLOŇ, šéf Asociácie štátnych gymnázií
Jediný, kto pvooľoval takéto počty, to bol ministerstvo, lebo oni mali možnosť zaradiť do siete, alebo vyradiť zo siete.

Peter HANÁK, redaktor
Zvyšovanie počtu žiakov v triede je nevyhnutné. Pripúšťa analytička Lucia Klieštincová.

Lucia KLIEŠTINCOVÁ, analytička
Podmienkou akejkoľvek optimalizácie školskej siete by malo byť, že dosiahnuté úspory budú použité jedine na zvýšenie ohodnotenia pedagógov.

Peter HANÁK, redaktor
Miroslav Beblavý z SDKÚ DS tvrdí, že gymnáziá majú už dnes nízky normatív a dokážu prežiť iba ak majú veľké triedy. Navyše podľa neho nie je problém v počte gymnázií ale v počte gymnazistov a v kvalite.

Miroslav BEBLAVÝ, /SDKÚ DS/ poslanec
Či je 10 tried na jednom gymnáziu, alebo po piatich triedach na dvoch gymnáziách je podľa mňa úplne nepodstatná vec a nijako významnejšie neprispieva ani k efektívnosti systému ani ku kvalite vzdelávania.

Peter HANÁK, redaktor
Ak by sa ministrovi Čaplovičovi podarilo presadiť nové pravidlá financovania škôl mali by platiť od januára 2014. Peter Hanák, RTVS


Copyright © Rozhlas a televízia Slovenska 2013