Hotelieri chcú oživiť segment. Cez DPH
 

(08.04.2013, HN, Tatiana Jurašková, z tlačovej konferencie IHP)

Turizmus. Slovenský cestovný ruch je oproti susedom v nevýhode.

Stagnujúce čísla v počte návštevníkov, prenocovaní i tržieb. Slovenský cestovný ruch v porovnaní so svojimi susedmi z V4 stráca dych.

Môže za to aj nastavenie podnikateľských podmienok. „Štruktúra nákladov našich hotelov a reštaurácií je približne rovnaká ako v okolitých krajinách, jediné, čo je odlišné, sú dane a odvody,“ hovorí generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií SR Marek Harbuľák. Zároveň dodáva, že mnohé ubytovacie i reštauračné zariadenia melú s posledného a už čoskoro môže číslo tých zatvorených rapídne narásť.

Nižšia DPH, viac turistov
Analytici vidia riešenie aj v znížení sadzby DPH v cestovnom ruchu na desať percent. „To by síce znamenalo výpadok na príjmoch v hodnote 208 miliónov eur, ale zároveň vytvorenie 40-tisíc nových miest,“ vysvetľuje riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky Igor Kiss. Ušetrené peniaze by tak mohli plynúť do skvalitnenia služieb i nových investícií do doplnkových služieb, ktoré síce nie sú priamo ziskové, no zvyšujú atraktivitu zariadenia. „Napríklad v Maďarsku dokážu pri takmer rovnakom počte ubytovacích zariadení zamestnať dvojnásobný počet ľudí, prenocovať o polovicu viac turistov ako my a aj ich miera zisku je podstatne vyššia,“ opisuje Marek Harbuľák. U našich južných susedov je daň z pridanej hodnoty na ubytovanie znížená z 27 na 18 percent.

Problémov je viac
Hotely svoje znevýhodnenie oproti okolitým štátom vnímajú a zlepšenie podmienok by určite privítali. „Ťažko sa nám konkuruje v kongresovej turistike napríklad hotelom v Českej republike, kde je DPH o päť percent nižšia,“ hovorí riaditeľ hotela Rysy Vysoké Tatry Marcel Hudek. Ten zároveň poukazuje na nutnosť komplexného riešenia. „Podnikanie v hotelierstve je dnes tak prebyrokratizované, že niekedy nám kvôli rôznym zbytočným byrokratickým hláseniam, povinnostiam a obmedzeniam nezostáva čas na samotné riadenie hotela,“ dodáva Marcel Hudek.Copyright © Ecopress, a. s.