Na opravy vládnych víl má ísť milión eur
 

(19.08.2013, Pravda, lu, SITA, za IHP: Igor Kiss)

Viac než milión eur chce vláda použiť na rekonštrukciu troch vládnych víl. Vilu Agra v Trenčianskych Tepliciach plánuje zrekonštruovať zhruba za 270-tisíc eur, penzión Kamzík v Starom Smokovci približne za 404-tisíc eur a zariadenie v Banskej Bystrici za 413-tisíc eur.

Na rekonštrukcie budov, ktoré spravuje Úrad vlády, vyhlásili tri verejné obstarávania. Zákazka na opravu budovy v Trenčianskych Tepliciach má zahŕňať opravu fasády a strechy nad bazénom, rekonštrukciu areálu pred budovou či výsadbu zelene. Penzión Kamzík v Tatrách je národnou kultúrnou pamiatkou, preto je podľa oznámenia o obstarávaní potrebné čo najviac zachovať v rámci rekonštrukcie jeho architektonický výraz. Najdrahšia však bude oprava vily v Banskej Bystrici. Chcú ju zatepliť, rekonštruovať kúpeľne a WC a vymeniť všetky rozvody.

Ekonomický analytik Igor Kiss z Inštitútu hospodárskej politiky hovorí, že pri oprave vládnych víl treba brať do úvahy dve veci. Na jednej strane v období šetrenia nevidí na takéto výdavky veľký priestor. „Pokiaľ vláda propaguje konsolidáciu, je potrebné, aby sa šlo aj smerom znižovania výdavkov a šetrenia, nielen zvyšovania príjmov,“ hovorí. Dodáva však, že bez využívania víl a bez ich rekonštrukcie by naďalej chátrali a v budúcnosti by opravy vyšli ešte na viac. Vily podľa neho slúžia najmä na reprezentačné účely, ako sú školenia alebo na ubytovanie zahraničných delegácií či zahraničných obchodných partnerov.

Okrem troch domov Úrad vlády podľa stránky zrušenej Správy zariadení Úradu vlády spravuje ešte ďalších šesť účelových zariadení, napríklad v Košiciach, Ždiari, Štrbskom Plese či v Bratislave. Podľa bývalého vedenia Úradu vlády všetkých deväť účelových budov pred dvoma rokmi vyrábalo stratu viac ako jeden milión eur.


Copyright © PEREX, a.s. 2013