Pre Nemecko nastal čas na reformy, ktoré krajinu posunú vpred
 

(24.09.2013, openiazoch.sk, Zdroj: TASR, za IHP: Igor Kiss)

Doteraz bolo Nemecko zamerané najmä na zvrátenie negatívnych dopadov krízy na svoje hospodárstvo, ako aj ekonomiku eurozóny a Európskej únie.

Doteraz bolo Nemecko zamerané najmä na zvrátenie negatívnych dopadov krízy na svoje hospodárstvo, ako aj ekonomiku eurozóny a Európskej únie. Kancelárke Angele Merkelovej sa to podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) Igora Kissa darilo, dosiahla oživenie ekonomiky Nemecka a zároveň udržiavala ekonomiku stabilnou. Podľa Kissa je však pravdou, že krajina potrebuje viaceré reformy.

"Do súčasného obdobia bolo zamerané na zvrátenie negatívnych dopadov, v čom bola vláda úspešná, a teraz nastal čas na zmeny, ktoré by Nemecko posunuli ešte viac dopredu," uviedol pre TASR Kiss.

Pripomenul, že Nemecko predstavuje dôležitú ekonomiku pre európske aj svetové hospodárstvo. "V podstate môžeme tvrdiť, že v rámci Európskej únie má jeden z najdôležitejších rozhodovacích hlasov," zdôraznil. Výsledky víkendových volieb teda podľa neho potvrdzujú vôľu udržať si smer reforiem a "pevnej ruky". "Pre medzinárodné trhy to môže byť dobrá správa. Môžeme počítať so stabilitou v rámci eurozóny i naďalej a držať sa zavedených opatrení," odhadol.

Výsledky volieb a víťazstvo Merkelovej podľa neho výraznejší vplyv na krajiny v problémoch ako Grécko a Španielsko mať nebudú. "Budú musieť aj naďalej dodržiavať stanovené pravidlá a vzhľadom na výsledky volieb, ktoré dávajú proeurópskej politike zelenú, sa nebudú musieť obávať ani výraznejších zmien," zhodnotil Kiss.

Podľa ekonóma Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martina Vlachynského sú v Nemecku možné dve základné alternatívy politického postoja voči eurokríze. Jednou je snaha presvedčiť problémové krajiny, aby začali dodržiavať dohodnuté pravidlá a zreformovali svoje ekonomiky výmenou za nemeckú pomoc. Druhou je vyňať Nemecko zo záväzku podporovať problémové krajiny a nechať ich vlády vysporiadať sa s problémami po svojom a za vlastné. "Obe doterajšie krízové koalície sa vydali tou prvou cestou, tretia v nej bude pravdepodobne pokračovať," odhadol Vlachynský pre TASR.


Copyright © Zoznam, s.r.o. 2013