Slováci už možno prežívajú defláciu
 

(15.01.2014, Pravda, Lenka Buchláková, za IHP: Igor Kiss)

Rast cien sa na konci minulého roka podľa Štatistického úradu SR spomalil na 0,4 percenta. Je pravdepodobné, že v aktuálnom mesiaci sa inflácia priblíži k nule, respektíve možno nastane pokles cien, nazývaný deflácia.

V januári sa totiž prejaví 7-percentný pokles cien elektriny, mierne zlacnenie plynu a tepla a tiež zlacňovanie niektorých druhov potravín.

Deflácia naposledy na Slovensku nastala koncom krízového roka 2009 v prípade potravín. Deflácia môže byť problémom pre ekonomiku v prípade, ak ľudia začnú váhať nad nákupmi v očakávaní, že ceny klesnú ešte viac. Podľa analytikov by to však nemalo nastať, keďže pocitová inflácia je vyššia ako reálna a ľudia teda nemajú pocit, že ceny sú nízke.

Príčinou nízkej inflácie je stále slabý hospodársky rast, opatrnejší spotrebitelia v obchodoch, ako aj opatrná menová politika Európskej centrálnej banky.

„Stále relatívne nízka domáca spotreba drží dopytovú infláciu na uzde, nová úroda pomohla zastaviť rast cien potravín, ceny ropy na svetových trhoch sú viac-menej stabilné,“ hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ceny nerastú, lebo ľudia sa stále boja výrazne viac míňať v obchodoch, predovšetkým z obavy zo straty zamestnania. „Navyše, ohlásené výraznejšie zníženie cien elektriny od januára tohto roka by malo ubrať z rastu cien ďalšie tri desatiny a dotlačiť tak ekonomiku na hranicu deflácie,“ dodal.

Šéf Inštitútu hospodárskej politiky Igor Kiss vysvetľuje, že v prípade deflácie dochádza medzi ľuďmi k očakávaniu ďalšieho zlacňovania tovarov, čo vedie k odloženej spotrebe. „Snaha ľudí ušetriť viac a ich znížená ochota míňať priamo ovplyvňuje dopyt, zároveň klesá produkcia vo výrobe,“ vysvetľuje. Práve dlhodobejší výrazný pokles cien by mohli ľudia pocítiť skôr negatívne.

„Podniky sú pri takomto makroekonomickom vývoji neochotné najímať ľudí a radšej redukujú náklady. V tom prípade dochádza napríklad k prepúšťaniu ľudí z práce,“ spresňuje analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.

K deflácii by však nemuselo na Slovensku dôjsť práve pre lepšie prognózy vývoja slovenského hospodárstva. Ak sa budú ľudia mať lepšie, budú viac míňať a s rastom dopytu pôjdu ceny opäť viac hore. Vďaka rýchlejšiemu rastu ekonomiky, ktorá by v tomto roku mala rásť na úrovni vyše dvoch percent, rastú ľuďom aj mzdy. Prvýkrát od krízy sa v tomto roku takisto zvyšujú platy aj zamestnancom v štátnej správe. Zamestnanci v školstve si v tomto roku prilepšia od 20 do 50 eur mesačne, v závislosti od toho, koľko rokov v školstve odpracovali.

„Rast ekonomiky predpovedá, že kríza by sa Slovenska v najbližšom čase nemala dotýkať, naopak, pravdepodobnejší je ďalší rast hospodárstva. Zaznamenali sme nedávno aj nárast dôvery spotrebiteľov. Tí by teda v blízkej budúcnosti mohli byť opäť silnou oporou pre ekonomiku,“ hovorí Michal Kozub, analytik Home Credit.

Dobré správy prichádzajú aktuálne z Nemecka, nášho najväčšieho obchodného partnera, ktorého ekonomika by mala v tomto roku výraznejšie rásť. Ak sa darí im, znamená to pozitívnu správu pre náš priemysel, ktorému sa zvýši dopyt po výrobkoch. Mierne zrýchlenie inflácie u nás očakávajú analytici najskôr v druhej polovici roka, držať by sa však mala pod úrovňou dvoch percent.


Copyright © PEREX, a.s. 2014